YURTDIŞI MARKA, BİRİM KİRA VE TANITIM DESTEĞİ

Yurtdışı Marka, Birim Kira ve Tanıtım Desteği


Yurtdışındaki müşterilerinize ulaşmak için, birim kiraladığınızda, reklam çalışması yaptığınızda ya da markanızı koruma altına almak istediğinizde bu destekten faydalanabilirsiniz.


Yurtdışındaki birim kirası, marka tescil ve reklam giderleri desteği;
Yurt dışı şirketin, Türkiye’deki ana şirketin kuruluş tarihinden sonra açılması gerekir. Ancak, daha önce ortaklık bulunmayan yurt dışındaki şirkete ortak olunması veya yurt dışındaki şirketin hisselerinin tamamının veya bir bölümünün Türkiye’deki ana şirketin kuruluş tarihinden sonra satın alınması halinde, yurt dışı şirketin ana şirketten sonra kurulmuş olması şartı aranmaz. Bu şart sağlanması durumunda

Sanayi ve Ticari Şirketler,

- Açılan birimin mağaza olması halinde %50 oranında ve yıllık en fazla 120.000 USD e kadar,- Açılan birimin depo, ofis, showroom, veya reyon ile üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsa olması halinde %50 oranında ve yıllık en fazla 100.000 USD e kadar desteklenir. - Net kira harcamaları desteklenir. - Kapasite raporu ve yurt dışındaki birimlerinde sergiledikleri ürünlere ilişkin yurt içi marka tescil belgesi sunulması zorunludur.

Ticari Şirketler,

- Açılan birimin mağaza olması halinde %40 oranında ve yıllık en fazla 100.000 USD e kadar,

- Açılan birimin depo, ofis, showroom, veya reyon ile üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsa olması halinde %40 oranında ve yıllık en fazla 75.000 USD e kadar,

- Net kira harcamaları desteklenir. Türkiye’de üretilen ürünlerle ilgili olarak yurt dışında gerçekleştirilen reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderler; % 60 oranında ve yurt dışı birimin bulunduğu her bir ülke için yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Desteklenen yurt dışı birimi bulunan şirketlerce, yurt dışı biriminin bulunmadığı ülkelerde reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderler, yurt içi marka tescil belgesi bulunması ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip olunması ya da marka tescili için başvurulmuş olması koşuluyla, % 60 oranında ve yıllık en fazla 150.000 ABD Dolarına kadar desteklenir.

Desteklenen yurt dışı birimi bulunmayan ancak yurt içi marka tescil belgesi olan ve tanıtım yapacağı ülkede marka tescil belgesine sahip ya da marka tescil başvurusu yapmış şirketlerce reklam, tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine ilişkin giderler % 60 oranında ve yıllık en fazla 250.000 ABD Dolarına kadar desteklenir. Şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 ABD Dolar’ına kadar desteklenir.

© 2024, Behem Stratejik Yönetim ve Dış Ticaret A. Ş.
Esentepe Mah. Inonu Cad. Kartalkule No: 147-70 Kartal Istanbul Turkey 0216 353 45 35 sales@behem.com.tr
Naature Teknoloji