İHRACATA YÖNELİK HİBE VE DEVLET DESTEKLERİ

İhracata Yönelik Hibe ve Devlet DestekleriT.C. Ticaret Bakanlığı yada diğer devlet kurumlarınca ihracatı geliştirmek amaçlı verilen devlet desteklerinin tümünü ifade eder. Firmaları bir bütün olarak ele alarak hangi aşamada hangi teşvik kaleminden faydalanılması için hazırlayacağımız teşvik rehberi ile firmalarımızın teşviklerden maksimum oranda faydalanması hedeflenmektedir. Teşviklerden faydalanmak için firmamızla iletişime geçerek süreçler hakkında bilgi alabilir ve senelik tahmini teşvik hak edişinize ulaşabilirsiniz.İlgili Kurumlarca verilen devlet destekleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralanabilir;

YURTDIŞI PAZAR ARAŞTIRMA DESTEĞİ
Şirketinizden en fazla 2 kişinin Yurtdışına yapacağı seyahatlerinde yapacağı Uçak Bileti, Konaklama ve Araç kiralama giderlerinin %70’i her seyahat başı 5.000 Usd’ye, toplamda 50.000 Usd’ye kadar %70 oranında T.C. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Aynı ülkeye yılda 2 kez ve her seyahatte max. 3 ülkeye kadar yapılan ve en az 2 gün en fazla 10 gün süreçlerdeki seyahatleri kapsamaktadır. Siz seyahatinizi gerçekleştirdikten sonra bütün evraklar bizim tarafımızdan hazırlanır ve tüm süreç bizim tarafımızdan takip edilir.

YURTDIŞI FUAR KATILIM DESTEĞİ
Yurtdışında katılacağınız fuarlar, desteğe esas tutarı üzerinden fuar türüne göre; 50.000 TL / 75.000 TL / 250.000 TL ye kadar desteklenmektedir. Üst limitler ilgili bakanlık bilgi dahilinde belli oranda yıllık bazda arttırılmaktadır.YURTİÇİ FUAR KATILIM DESTEĞİ
T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen sektörel nitelikli Yurtiçi fuarlar için, boş alan ve stant giderleriniz %50 oranında 30.000 TL ye kadar desteklenecektir. Bu desteğe göre Yurtiçi fuarlarınızı da destekli gerçekleştirebilirsiniz.

YURTDIŞI BİRİM / OFİS, MAĞAZA, SHOWROOM VE DEPO KİRA DESTEĞİ
Türkiye’de sınai ve ticari veya ticari faaliyet gösteren şirketlerin yurt dışında gerçekleştirilen tanıtım, marka tescil giderleri ve mal ticareti yapmak amacıyla yurt dışında açılan birimlere ilişkin kira giderleri desteklenir.1-Birim Kira Giderlerinin Desteklenmesi: Yıllık birim başına maksimum destek tutarı mağaza hariç olmak üzere üretici firmalar için 100.000 USD, ticari firmalar için ise 75.000 USD’dir. Mağazalar ise birim başına maksimum destek tutarı üretici firmalar için 120.000 USD, ticari firmalar için ise 100.000 USD’dir.2-Tanıtım Faaliyetlerinin Desteklenmesi: Yıllık maksimum destek tutarı genel tanıtım için 250.000 USD, birimin olduğu ülke için ise 150.000 USD’dir.3-Yurt Dışı Marka Tescil Faaliyetlerinin Desteklenmesi: Şirketlerin yurt içi marka tescil belgesine sahip oldukları markalarının yurt dışında tescili ve korunmasına ilişkin giderleri, % 50 oranında ve yıllık en fazla 50.000 USD’ye kadar desteklenir.”

TARIMSAL İHRACAT DESTEKLERİ
Bu destek ülkemiz tarımsal ürünlerinin uluslararası piyasalarda rekabet gücünün ve ihracat potansiyelinin arttırılması amacıyla ihracatçı ve üretici firmalara verilen destekleri kapsar. Bu destek kapsamında vergiler (gv hariç), vergi cezaları, SGK Primleri, ihracata yönelik kamu bankaları ile Türkiye İhracat Kredi Bankası A.Ş’den kullanılan kredilerin faiz giderleri, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na ve ilgili tasfiye halindeki bankalara olan borçlar ve bunların gecikme zammı ve faizlerine ilişkin giderlerin tamamı mahsup edilir.

© 2024, Behem Stratejik Yönetim ve Dış Ticaret A. Ş.
Esentepe Mah. Inonu Cad. Kartalkule No: 147-70 Kartal Istanbul Turkey 0216 353 45 35 sales@behem.com.tr
Naature Teknoloji