SAKARYA´DA İHRACAT SİZDEN, PERSONEL BİZDEN PROJESİ...

Sakarya´da İhracat Sizden, Personel Bizden Projesi...

ULUSLARARASI TİCARET ELÇİLERİ...

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), iş dünyasındaki değişim ve gelişim talebine karşılık olarak, ihracat yapma isteğinde olan firmalar veya hali hazırda ihracat yapan ve ihracat departmanlarını güçlendirmek isteyen firmalara destek olmak için çalışmalar devam ediyor.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Sakarya İŞKUR İl Müdürlüğü(İŞKUR), Sakarya Üniversitesi(SAÜ) ve Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi(SUBÜ) işbirliği ile Sakarya’da ihracatçı işletmelerdeki uluslararası ticaret uzmanı ihtiyacının karşılanması konusunda “İhracat sizden, Personel Bizden” mottosuyla ihracatın arttırılması hedefiyle ve istihdam artışına katkı sağlaması amacıyla “Uluslararası Ticaret Elçileri Projesi” hazırlandı.

Protokol İmzalandı
Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası, Sakarya Üniversitesi, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ve İŞKUR Sakarya İl Müdürlüğü arasında Mesleki Eğitim ve Beceri Geliştirme (MEGİP) kapsamında “E - Dış Ticaret Uzmanı” yetiştirme programı için protokol SATSO’da imzalandı.

Katılanlar
Protokol İmza Törenine, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya İş-kur İl Müdürü Tekin Kaya, SAÜ İşletme Fakültesi Uluslar arası Ticaret Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hakan Tunahan ve SUBÜ Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulu Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Esen iştirak etti.

Proje Hakkında

SATSO, İŞKUR, SAÜ ve SUBÜ işbirliği ile gerçekleştirilecek proje kapsamında; İstihdam edilecek personellerin maaşını 6 ay boyunca İŞKUR asgari ücret üzerinde ödeyecek, nitelikli kişilerin istihdam edilmesi için firmalar ayda yalnızca 500 TL katkıda bulunacaklardır.
Proje kapsamında istihdam edilecek personel 2 hafta boyunca ücretsiz teorik eğitim alacaktır. Proje kapsamında istihdam edilecek personel 6 ay boyunca ücretsiz Uluslararası Ticaret Mentörü desteğinden faydalanarak kariyer gelişimini hızlandıracaktır.
İŞKUR veri tabanı, SAÜ ve SUBÜ yeni mezunları ve 3+1, 7+1 öğrencilerinden yabancı dil bilenler seçilerek bir istihdam havuzu oluşturulacak. SATSO tarafından projeye katılmaya istekli firmalardan bir firma havuz oluşturulacak. Firmalar ile adayların CV’leri paylaşılarak iş görüşmeleri gerçekleştirilecek.
İş görüşmeleri sonucunda başarılı olan adaylar ile firmalar eşleştirilerek adaylar SATSO’da 2 hafta boyunca ücretsiz teorik eğitim görecekler. Teorik eğitimi tamamlayan adaylar firmalarda pratik eğitimlerine başlayacaklar.
Firmalarda çalışan adaylara ücretsiz Uluslararası Ticaret Mentörleri atanarak, karşılaştıkları sorunların çözülmesi ve kariyer gelişimlerini hızlı tamamlamaları için destek olunacak. 6 aylık süreç sonunda tarafların memnun olması durumunda firmalarda adayların istihdamları sağlanacak.

© 2024, Behem Stratejik Yönetim ve Dış Ticaret A. Ş.
Esentepe Mah. Inonu Cad. Kartalkule No: 147-70 Kartal Istanbul Turkey 0216 353 45 35 sales@behem.com.tr
Naature Teknoloji